Урок зарубіжної літератури. 9 клас
Ерік Вольф
Сігел (1937-2010). «Історія одного кохання». Проблема
любові й відданості, життя і смерті у творі.
Мета: дослідити
тему кохання у творі, удосконалювати уміння текстом,формувати комунікативні навички роботи в групах;
розвивати вміння
вести дискусію, виявляти
авторську думку,
вміти доводити свою точку зору,
добираючи потрібні аргументи;
виховувати в учнів найкращі людські чесноти, доводити,
що справжнє
кохання існує, це почуття треба
цінувати та поважати;
спонукати учнів до
глибокого осмислення
проблем життя, підготовки
їх до
реалій життя, виховувати культуру
спілкування.
Обладнання: презентація, тексти роману, ілюстрації до твору, музичні твори
Моцарта, Баха, «Бітлз», вислови
відюмих людей про кохання.
Тип уроку:урок засвоєння нових знань
Форма
проведення: урок-дослідження
Епіграфи:
Кохання — це коли ні про що не шкодуєш
Ерік Сігел
Ми всі народжуємося для
кохання,
Це єдина мета, єдина суть
Людського існування
Бенджамін Дізраелі
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація
опорних знань.
Вчитель (на фоні
мелодії Моцарта) З давніх-давен людство намагається дати визначення почуттю любові, але донині воноз алишається таємницею. Можливо, тому, що любов у кожного різна, своя,
особиста... А може тому, що кожна людина бачить одне з облич кохання? А які асоціації виникають у вас, коли
ви чуєте слово «любов»?
Вправа «Асоціативний
кущ». Тема «Любов»
ІІ.Мотивація навчальної діяльності
Вчитель Спробуємо з’ясувати, як розуміють
кохання герої роману Еріка Вольфа Сігела «Історія одного кохання». Ми
за короткий проміжок часу спробуємо не просто проаналізувати твір, а прожити
разом із героями радісні, щасливі та
гірки моменти їхнього життя, з’ясувати проблематику твору. Розповідь про зворушливе і трагічне кохання студента, сина мільйонера, до дочки бідного італійського емігранта повідав нам американський письменник Ерік Вольф Сігел.
Я
пропоную групі дослідників познайомити нас із біографією автора та його творчою
спадщиною, а учням занотувати необхідні дані у зошитах.
Виступи учнів (презентація
на фоні мелодії Баха)
- «автор» «Я – Ерік Вольф Сігел»;
- бібліограф «Творча спадщина
письменника»;
- мистецтвознавець «Фільмографія за творами Сігела»;
- літературознавець «Афоризми Еріка Сігела».
IIІ.Основний
зміст уроку
Вчитель Готуючись до уроку, ви повинні були ознайомитися із
змістом роману «Історія одного кохання», а перевіряти знання тексту будемо за
допомогою цитат. Вам необхідно назвати автора рядків та пояснити за яких
обставин їх було висловлено.
Вправа «Відгадай цитату»:
— «Гаразд» може означати
й інше, скажімо: «Я всяке переживав
— переживу й це»(Дженні про Філа);
— «Не
порушуй одинадцятої з аповіді» (Філ «не цурайся
батька свого»);
— «Батькову любов треба поважати, нею треба пишатися! Батькова любов — це особлива,
рідкісна любов» ( Філ)
— Коли ці дві душі устали на весь зріст,
Докупи
їх звела якась мовчазна сила.
Зійшлись
вони, і спалахнули вмить
Їх розпростерті крила (Дженні, сонет Елізабет Берретт-Браунінг, одруження);
— ...Я
даю тобі руку!
Я
даю своє кохання, цінніше за гроші,
Я
даю всього себе перед олтарем і законом.
Чи даси мені
себе? Чи підеш зі мною
в дорогу?
Чи
ми йтимемо поряд аж до
краю й кінця? (Олівер, уривок з «Пісні відкритої
дороги» Уолта Уїтмена, одруження);
— «Кохання
— це коли ні про що не шкодуєш» (Дженні);
—« І
ще мені потрібен час…а часу ти мені не можеш дати» (Дженні);
— «За
даних обставин мені не
те що вирішувати, а й дихати не
хотілося (Олівер);
— «Я
не те, що кохаю тебе… Я дуже, дуже тебе кохаю» (Дженні)
Евристична бесіда:
1. У чому полягає особливість композиції роману? (розв’язка на початку твору, основна
частина – не як познайомилися, а як прощалися (за емоційною напругою).
2. Якими ви уявили головних героїв?
3. Що між ними спільного, чим вони різняться між собою?
4. Чи однакове їхнє кохання?
5. Які проблеми порушує автор у романі?( Проблеми
життя і смерті, любові й відданості, стосунки батьків та дітей, навчання та захоплення
героїв).
Вчитель Пропоную об’єднатися у групи і провести
дослідження проблем, які Ерік Сігел піднімає у романі.
Робота у групах Дослідження поблем твору:
1група. «Проблема життя і смерті»
2 група.«Проблема любові й відданості»
3 група. «Стосунки
батьків та дітей»
4 група. «Навчання та захоплення героїв».
Звіт дослідницьких груп про результати
дослідження.
Вчитель (на фоні мелодії «Бітлз») Роман Еріка Сігела «Історія одного кохання»
надзвичайно легко читається. Автор красиво провів читача через декілька
років любові та підтримки ,
взаєморозуміння, мінливих сварок. Дуже відверто. Головні герої часом дивно
поводились, , називали друг друга не як закохані, але головне, що їм добре разом. Вони
познайомилися, закохалися, одружилися, почали жити разом. Мріяли про дітей, але
життя розсудило інакше. Звичайна історія. Вічна як світ. Не сентиментальна, але
настільки відверта, що нікого не залишає байдужим, хоча вперше побачила світ без малого сорок років тому, зовсім в іншу епоху. Історія двох
закоханих читається на одному диханні, водоворот почуттів та емоцій миттєво
поглинає, а неповторна атмосфера твору
виокремлює його серед інших творів і
доводить до читачів провідні ідеї.
Завдання.
Самостійно визначити та записати у зошити тему та ідею роману
Тема : любов та відданість, життя
та смерть.
Ідея: драматичність кохання,
людяність.
IV. Підбиття підсумків
Вчитель Темі кохання автор приділяє значну
увагу, адже саме в коханні найяскравіше виявляється сутність людини. Я пропоную
подивитися на наш «Асоціативний кущ», можливо ви, більш детально ознайомившись
із романом американського письменника ЕрікаСігела
«Історія одного кохання», доповните
його новими словами, з якими у вас асоціюється слово «любов».Свої думки з цього
приводу запрошую висловити.
1. Робота з епіграфами
2. Висновок: твір буде жити довго, тому що він про кохання – величне і
красиве. Трагізм історії про кохання
стверджує його реальність, можливо, тому він сприймається у порівнянні
із нашим сьогоденням зрозумілим і від того болючим. Сумна історія реальності. Мабуть, саме тому
надто успішною виявилася книга.
V.Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
Продовжите речення:
«У романі про любов мене вразило…»
VІ.Домашнєзавдання
Написати відгук
про прочитаний твір Еріка Сігела «Історія одного кохання».
Урок зарубіжної літератури. 10
клас
Тема: Ренесанс в Англії. Здобутки й
представники. Вільям Шекспір. «Гамлет». Здобутки драматургії
В. Шекспіра.Філософські та моральні проблеми в
трагедії «Гамлет». Провідні мотиви твору.
Мета: ознайомити з основними засадами ренесансної
культури в Англії, особливостями та видатними
представниками англійської літератури Відродження, з’ясувати їх вплив на українську літературу й
світовий літературний процес;
розвивати
уміння аналізувати ідейно-тематичний зміст,сюжет, особливості композиції,
проблематику трагедії «Гамлет», обговорювати філософсько-етичні проблеми,
порушені у творі; розвивати творчі здібності;
виховувати сприйняття прочитаного
твору в контексті доби Відродження й сучасної культурної ситуації, усвідомлення
ролі Відродження в розвитку української і світової культури; гуманізм, повагу до чужих почуттів.
Обладнання: презентація, текст трагедії «Гамлет»,
ілюстрації до твору,
Тип уроку:урок
засвоєння нових знань
Тобі дана можливість впасти до
рівня
тварини, але також і можливість
піднестися до рівня істоти богоподібної
–
лише завдяки особистій внутрішні йволі.
Піко делла Мірандола
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності.
Робота з епіграфом
Учитель читає вислів графа Піко делла Мірандола
Питання
до учнів:
-
Як ви розумієте
цей вислів?
-
Чи погоджуєтесь
ви з ним?
Висновок вчителя: Розуміти, що лише від
тебе залежить твоє майбутнє, – це велика
відповідальність. І докоряти за те, що життя складається не так, як
хотілось би, можна лише собі. Таким були сміливці, титани Відродження –
нової доби у розвитку людства.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.
Повторення вивченого про Ренесанс
(ХІV – ХVІст. )
1.1.
Складання опорної схеми «Світовий
літературний процес»(робота у
групах: розташувати епохи у правильному порядку; визначити, якого напрямку не
вистачає, дописати))
Відродження
Античність
Міфологія, фольклор
Бароко
Романтизм
Модернізм
Просвітництво
Класицизм
Середньовіччя
Постмодерніз
1.2. Складання опорного конспекту
«Культура і мистецтво доби»
ХІV – ХVІст.
___________
(країна)
______________
(назва доби)
«Яке чудо природи – ________________»
Ідейна основа – ______________________
1.3.Країна – батьківщина відомих
особистостей доби Відродження
Петрарка –
Сервантес –
Мікеланджело
–
Рафаель –
Леонардо да
Вінчі –
Шекспір –
Боккаччо –
1.4.Знайдіть відповідність
Мікеланджело «Ромео і Джульєтта»
Рабле
«Даная»
Рафаель
«Дон Кіхот»
Леонардо да Вінчі
«Сікстинська мадонна»
Тиціан «Гаргантюа
і Пантагрюель»
Шекспір
«Джоконда»
Сервантес
«Давид»
Слово вчителя. Ми повторили знання про добу
Відродження. А сьогодні на уроці більш докладніше ознайомимося із епохою
англійського Ренесансу (запис теми уроку у зошиті).
ІІІ. Основний зміст уроку.
1.
Презентація
підготовленого учня «Ренесанс
в Англії. Здобутки й представники».
2.
Повторення
відомостей про Шекспіра(тести).
3.
Літературна
прогулянка(стор. )
4.
Відгадати
криптограму
24
|
3
|
7
|
22
|
33
|
22
|
3
|
12
|
23
|
|
23
|
7
|
1
|
23
|
22
|
5. Історія створення трагедії «Гамлет» (робота
із підручником «Зарубіжна література.10 клас» стор.32 – 33 )
6. Словникова робота (значення слів трагедія,
філософський та моральний).
7.
Робота у групах (визначити, які моральні та
філософські проблеми Шекспір намагається розкрити у трагедії «Гамлет»)
8.
Повідомлення підсумків роботи у групах. Запис у
зошитах основних тез.
-
Зображення безмежності людського духу, що прагне знайти
правду, сенс буття та справедливість у суперечливому й жахливому світі;
-
показано розчарування,
крах ілюзій щодо величі людини;
-
вияв розпачу,
озлоблення;
-
Страждання героя від усвідомлення
невідповідності уявлень про те, яким повинне бути життя та яке воно є
насправді, поява сумнівів в доцільності
такого існування взагалі;
-
Виникає запитання: «Бути чи не бути?..» Для
Гамлета це — жити чи не жити. Проте так жити, як у Данському королівстві, він
не може, бо для героя це — не життя, а духовна смерть;
-
Особиста відповідальність за свій час і світ, у якому
він живе, прагнучи знайти вищий сенс;
-
У численних
монологах Гамлета звучить не тільки особисте горе, а й стурбованість за долю
людей, держави, усього світу. Він бачить злидні, насильство, несправедливість,
що панують скрізь. І, обурений засиллям зла, розуміє, що «направити» «хворий»
світ, який «розладнався», не під силу одній людині, навіть сильній та рішучій.
9.
Самостійна
робота учнів із таблицею «Провідні
мотиви твору» (робота із підручником «Зарубіжна література.10 клас» стор.35).
10.
Поетична
хвилинка Монолог Гамлета «Бути чи не бути»(читання напам’ять уривків з монологу
українською та англійською мовами)
11.
Робота над
опорною схемою
12.
Боротися?
Гамлет
Бути чи не
бути?
Підкоритися?
Померти?
13.
Огляд
ілюстрацій до трагедії «Гамлет».
14. Метод «Прес».
-
Висловіть письмово ваші думки з приводу фрази одного з персонажів комедії
Шекспіра: «Увесь світ – театр, А всі
люди – актори ...».
Алгоритм
висловлення:
1) позиція
(почніть зі слів «Я вважаю, що ...»);
2)
обгрунтування (починаючи зі слів «Тому, що ...»);
3) приклад
(продовжте словом «Наприклад, ...»);
4) висновки
(завершіть Ваше висловлювання «Отже, ...»).
ІV. Систематизація та узагальнення. Вправа «Микрофон»
«Продовжте
речення»
Сьогодні на
уроці я:
Дізнався
про…
Замислився
над…
Зробив
висновки…
V. Домашнє завдання. Прочитати трагедію «Гамлет» (стор.35 – 43)
Образ Гамлета.
Творче повідомлення «Гамлет, принц
данський» у живописі, театрі та кіно.
Монолог Гамлета «Бути чи не бути»
вивчити напам’ять.
Урок зарубіжної літератури 9 клас
Тема: Генрік Ібсен «Ляльковий дім».
Образна
система драми. Проблематика. Символіка. Відкритість фіналу.
Мета: навчальна – визначити основні принципи «нової» драми, розкрити суть соціально-психологічної драми «Ляльковий
дім», з'ясувати символіку, основні проблеми драми, дослідити процес розвитку
особистості Нори;
розвиваюча –розвивати аналітичне,
образне мислення, вміння висловлювати свої думки і толерантно їх відстоювати,
формувати вміння та навики аналізу драматичного твору з опорою на текст.
виховна –виховувати повагу до
людської гідності.
Тип уроку: повідомлення та засвоєння
нових знань.
Обладнання: портрет письменника, текст твору, роздатковий матеріал,
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й
мети уроку
Вступне слово вчителя «Під шум великих міжнародних
бур я зі свого боку воював із маленьким суспільством, до якого був прикутий
волею обставин і життєвих умов», — писав у своїх
спогадах Генрік Ібсен, видатний норвезький драматург другої половини XIX ст., п'єси якого ось уже понад 130 років не сходять зі сцен театрів у
всьому світі. У чому ж полягає секрет мистецького довголіття творів Ібсена?
Передусім у тому, що письменник глибоко вірив у цінність окремої особистості,
протестував проти розчинення її в безликій людській масі. Головний мотив
його творчості — заклик до людей реалізувати своє справжнє покликання, але в жодному разі
не за рахунок чужого щастя чи навіть життя. Дослідники
творчості Ібсена зазначали: «Сила
соціального протесту, вірність високим, моральним принципам, глибина розкриття
психології особистості – всім цим можна пояснити заворожуючу силу його драм» .
Особливо це відчувається в п'єсі «Ляльковий дім».
Чи спонукає п'єса сучасного читача до роздумів? Чи лише
про жіночу емансипацію в ній ідеться?
Над цими та багатьма іншими питаннями поміркуємо сьогодні на уроці.
Вправа
«Асоціативний кущ» Робота у групах: скласти асоціацію до слів
1. Життя
2. Дім (помешкання, будівля, родина, що мешкає в ньому:
міцний, великий, надійний, рідний, затишний, зручний).
3. Ляльковий дім (дім для ляльок: несправжній, бутафорний, маленький,
легко зруйнувати, зручний).
Висновок: Назва твору одразу нас насторожує і
змушує замислитися над читанням: «Чи все так просто і зрозуміло в «щасливій
родині Хельмерів»? Чому затишний, достатньо заможний дім автор називає
«ляльковим»?
Сім’я – велика таємниця. Усі казки завершуються щасливим одруженням. А в
художній літературі так важко знайти щасливу сімейну пару.Сьогодні на уроці ми спробуємо дослідити символіку, основні
проблеми драми, визначити процес розвитку особистості Нори;
ІІ. Актуалізація опорних знань (евристична бесіда)
-
Під впливом яких
літературних напрямів розвивалась світова література в ХІХ ст.?( «Романтизм», «реалізм», «модернізм», «символізм»).
-
Що таке «драма»?( Драма — 1. Один з основних родів
художньої літератури, що зображує дійсність безпосередньо через висловлювання
та дії самих персонажів. 2. Один із жанрів драматичного роду, поряд з комедією,
трагедією, це п'єса соціального чи побутового характеру з гострим конфліктом,
який розвивається в постійній напрузі.)
-
Який твір називають
соціально-психологічним? (Соціально-психологічний твір — це твір, в якому в
складних, часто екстремальних життєвих ситуаціях розкриваються багатогранні
характери героїв з усім розмаїттям їхнього психологічного функціонування в
контексті соціального середовища.)
-
Які твори
соціально-психологічного характеру ви вивчали? («Євгеній Онєгін», «Гобсек»,
«Герой нашого часу», «Шинель»).
IІІ. Вивчення нового матеріалу:
1.
Образна система драми.
2.
Проблематика.
3.
Символіка
4.
Відкритість фіналу.(Відкритий фінал, який спонукає до роздумів, дискусій).
Літературна вікторина за сюжетом
твору:
1. Як
Хельмер називав свою дружину? (Білочка, жайворонок)
2. Який
подарунок просила Нора в чоловіка на Різдво? (Гроші)
3. Хто
така фру Лінне і чому Нора довіряє їй свою таємницю? (Подруга; щоб не думала,
що вона така легковажна й безтурботна.)
4. Чому
раділа сім'я Хельмерів напередодні Різдва? (Чоловік посів високу посаду й сім'я
буде добре забезпечена.)
5. Що
просить Крогстад у Нори? (Заступитися за нього перед чоловіком, щоб той його не
звільняв.)
6. Чому
Крогстад шантажує Нору? (Вона заборгувала йому, подала вексель батька з
підробленим підписом.)
7. Чому
Нора так зробила? (Щоб урятувати чоловіка й не тривожити дуже хворого батька.)
8. Чому
Нора не допускає до себе дітей? (Щоб їм не зашкодити, адже вважає себе негідною
їх виховувати.)
9. Як
відповів Хельмер на настійливе прохання щодо Крогстада? (Відмовив)
10. Що
надумала Нора в безвихідній, на її думку, ситуації і чому не здійснила?
(Вчинити самогубство; забракло духу)
11. Що
запропонувала фру Лінне Крогстаду й чому? (Об'єднатися; щоб мати, для кого жити)
12. На
яке «диво» очікувала Нора? (Що чоловік візьме її провину на себе, зрозуміє та
підтримає.)
2. Образна система
драми.(перевірка домашнього завдання, оцінювання) Образи Хельмера,
Крогстада, Крістіни, доктора Райна, Нори (на дощці схема будинку)
3. Проблемні питання для міні-диспуту (робота у групах):
-
У чому, на вашу думку, полягає символічність назви п’єси «Ляльковий дім»?
-
Розшифруйте ланцюжок «дочка-лялька – дружина-лялька - особистість».
-
Доведіть, що «Ляльковий дім» - соціально-психологічна драма.
Жанр - соціально-психологічна драма.
Центральна
тема п'єси - становище
жінки в суспільстві, бунт проти суспільної моралі.
Ідея – розкриття безправного становища жінки в «чоловічому» суспільстві.
Які проблеми порушує автор у творі
(запис у зошиті):
- жінка і
суспільство;
- особистість і
суспільство;
- багатство і
бідність;
- проблема сім’ї;
-
відповідальність за свої вчинки;
- материнський
обов’язок;
- сенс життя і
щастя.
Слово вчителя: Композиція п'єси «Ляльковий
дім» має аналітичний характер.
Аналітизм її полягає в тому, що твір розпочинається показом зовнішньої ілюзії щастя,
а закінчується катастрофою. Драматург доводить, що злагода, комфорт, у яких живуть його персонажі, а
також нібито доброзичливі взаємини між ними є
оманою. У такий спосіб він розкриває суперечності сучасного йому світу. Але
драму Г. Ібсена називають не
тільки аналітичною,
але й інтелектуально-аналітичною,
бо вона завершується інтелектуальним осмисленням персонажами власного життя. Проте герої Ібсена не є
рупорами його ідей. Вони промовляють
те, що диктує їм логіка власного
характеру, психологічну глибину якого майстерно розкриває письменник.
Однією важливою особливістю драми є її відкритий фінал. Відкритий фінал, який спонукає до роздумів, дискусій. А також використання художніх символів, які
допомагають розкрити складну психологію поведінки героїв твору. У чому полягає
відкритість фіналу драми? (Генрік Ібсен зазначав, що п'єсу написано заради
заключної сцени, яка сприймалася як скандал. У суспільстві виникли такі бурхливі суперечки,
що подекуди у вітальнях вивішували оголошення: «Просимо не говорити про "Ляльковий дім"». Дискусія переходила зі сцени в зал до глядачів, далі — у приватні салони й вітальні) Пропоную
звернутися до проблемних питань на дошці і дати відповідь на них:
1. Чи спонукає п'єса сучасного читача
до роздумів?
2. Чи лише про жіночу емансипацію
в ній ідеться?
Інтерактивна
вправа «Мозковий штурм»:
-
В чому проявляється відкритий фінал твору?
-
Які можливі повороти сюжету, відмінні від авторського?
-
Які художні символи є у творі (ялинка, Різдво, мигдалеве печиво,
тарантелла)?
-
Які події в житті героїні вони символічно передбачають?
-
Якими рисами характеру можна наділити Нору? (характеристика Нори сенкан)
Інтерактивна вправа «Мікрофон»:
Закінчіть
речення:
-
Сімейне щастя Хельмерів, на мою думку, не склалося, тому що …
-
Проблема сім’ї – це проблема
…
- Я не вірю, що…
- Я думаю, що в наш час…
Домашнє
завдання: конспект, скласти Сенкан «Нора»; міні- твір «А все ж таки Нора Хельмер
мудра чи безумна жінка?
Підведення
підсумків. Оголошення і мотивація оцінок.
Урок
зарубіжної літератури 9 клас
Тема.«КНИГА
ПІСЕНЬ» Г. ГЕЙНЕ («НА ПІВНОЧІ КЕДР
ОДИНОКИЙ...», «КОЛИ РОЗЛУЧАЮТЬСЯ ДВОЄ...», «НЕ ЗНАЮ, ЩО СТАЛО ЗІ МНОЮ»): ОСОБЛИВОСТІ КОМПОЗИЦІЇ ЗБІРКИ, ОБРАЗ
ЛІРИЧНОГО ГЕРОЯ, ФОЛЬКЛОРНІ ЕЛЕМЕНТИ. УТІЛЕННЯ ВИСОКОГО ПОЧУТТЯ КОХАННЯ У
ВІРШАХ МИТЦЯ.
Мета: (формуватикомпетентності): предметні
(розуміння завдяки засобамви разного читання ідейно-художнього змісту поезій Г.
Гейне; словниковий запас; навички виразного читання напам'ять, зв'язного мовлення;
критичнее мислення; навички компаративного аналізу поетичних творів; прагнення сповідувати
загальнолюдські цінності); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність;
комунікативні: навички оцінювання та самооцінювання результатів праці;
інформаційні: вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її;
загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний смак,
толерантність, світогляд).
Тип уроку: урок застосування знань,
умінь і навичок; Міжпредметнізв'язки: географія,
історія, музика, живопис.
Обладнання: підручник; літературознавчий словник;
портрет поета, роздатковий матеріал за темою уроку; репродукція картини І. І. Шишкіна «На півночідикій»;
Епіграф: З
мого великого болю
творю я піснімаленькі»
Г. Гейне
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Тестування.
2.
Виразне читання напам'ять поезій Г. Гейне.
- Який
настрій виникає у вас, коли слухаєте поезію Г. Гейне? А чому?
III. ОГОЛОШЕННЯ
ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Лірика — особливий різновид літератури, де здебільшого зображено внутрішнє
життя людини. На відміну від епічного та драматичного, ліричний образ спочатку впливає
емоційно — на почуття, настрій, а вже потім — на думки читача. Одна з основних ознак ліричного твору — відображення життя через
сприйняття його ліричним «я». Якщо основою епічноготвору є зображенняоб'єкта,
то лірика пов'язана із суб'єктом: ліричні твори —
найсуб'єктивніші витвори мистецтва.
Ліричний герой
— друге ліричне «я» поета, його художній двійник, образ тієї людини, думки й
переживання якої висловлює автор. Ліричний герой є близькою авторові людиною,
це певною мірою і авторська особистість, і водночас — узагальнюючий характер.
«Розповісти можна
прозою; повідомити можна гарною публіцистичною мовою. Але викликати захоплення, змусити завчити, затвердити на все життя думку можуть тільки вірші»,- сказав поет М.
Асєєв. І в цьому ми переконаємося, ближче познайомившись
із поезією Г. Гейне.
Творчість Гейне давно
вже подолала кордони і відома у всьомусвіті. І сьогодні ми
відкриємо чарівну сторінку його поезії,і на крилах його пісень перенесемося в романтичний світ переживань, прагнень, кохання і гармонії.
Сьогоднішній урок ми присвятимо вивченню віршів з цієї
збірки.
IV. РОБОТА НАД
ТЕМОЮ УРОКУ
1.
Компаративний аналіз поетичного твору Г.
Гейне «На півночі кедр одинокий...».
Виразне читання вірша «На
півночі кедр одинокий...» у перекладі
Л. Первомайського та
М.Рильського
Бесіда
ü Яке враження на вас справив вірш?
ü Які почуття передає твір?
ü Що називають антитезою? Яку антитезу
використано у вірші? (Твір побудовано на
антитезі північ — південь.)
ü Які ще художні засоби, окрім антитези, використано у творі?
ü Порівняйте різні переклади й
переспівивірша Г. Гейне «На півночі кедр одинокий...». Який переклад вам
сподобався найбільше? Чому?(Робота з текстом)
(Робота
з таблицею)
|
«На півночі
кедр одинокий…»
|
«Коли розлучаються
двоє…»
|
«Не знаю,що стало
зі мною…»
|
Тема
|
|
|
|
Ідея
|
|
|
|
Художні засоби
|
|
|
|
Учитель. Вірш
Г. Гейне «На півночі кедр одинокий...» можна вважати зразком романтичної поезії. Через образи природи автор передає свої почуття. Ніколи не зустрітися кедру
і пальмі, ніколи не бути поету зі своєю коханою. Здавалося б, ми читаємо про звичайні події з життя людини. Але звичайне любовне розчарування переростає в
трагедію самотності людини в бездуховному міщанському оточенні. Перед нами постають образи — символи самотності.
У німецькій мові сосна — чоловічого роду, тому вірш
усе-таки про сосну й пальму. Щоб зберегти зміст,
українські перекладачі дібрали слово кедр (близький родич сосни). М.
Лермонтов змінив тему та надав віршу більш трагічного й узагальненогозмісту — замість теми
нещасливогокохання, суму за коханою з'являється
мотив самотності взагалі.
Але більше за всіх, здається, зберіг задум німецького
поета Леонід Первомайський: він вдало показав самотність чоловіка, його сум за
жінкою, яка могла б (сподівався він) розділити з ним радість життя, піднести
його дух... «Справжня символіка там, де окреме є часткою більш загального...» —
відзначав письменник.
2. Сприйняття творів
інших видів мистецтва(Робота з репродукцією картини)
Завдання. Розгляньте репродукцію картини І. І.
Шишкіна «На півночі дикій», порівняйте з
мотивами поезії Г. Гейне «На півночі кедр одинокий...». (Шишкін зобразив сосну нічної пори. Дерево
самотнє, дрімотне. Тьмяне світло місяця вихоплює сосну з темряви ночі. Рослина ніби напружена,
ніби мріє...)
2. Виразне читанняя та аналіз вірша Г. Гейне «Коли розлучаються двоє».
ü Що ви відчули під час
прослуховавання вірша? Над чим він змусив вас замислитися?
ü Який настрій вірша? Чим він
викликаний?
ü Як у творі розкривається тема
розлуки? Що порівнює поет у вірші?
ü Чому розлука ліричного героя і
його коханої не схожа на розставання інших пар?
ü Як ви розумієте останні рядки
твору?
Учитель. Центральна
тема вірша «Коли розлучаються двоє...» — тема
розлуки, прощання. Відчуття втрати завжди приходить пізніше, особливо якщо йдеться про нерозділене кохання. Ліричний герой любить і
страждає через те, що кохана дівчина не
відповідає йому взаємністю.Текст цьоготвору в перекладі Максима
Славінського зацікавив Миколу Лисенка. Так у 1893 році народився чудовий романс, який набув слави істинно народної пісні.
Прослухайте аудіо запис народної пісні на слова вірша Г. Гейне «Коли
розлучаються двоє…», обміняйтеся враженнями.
4. Вірш «Не
знаю, що стало зо мною…» (Пер. Л. Первомайського)
Учитель. Вірш присвяченій казковій рейнській красуні Лорелей.
Вважається, що вперше романтична історія Лорелей з’явилась у романі К. Брентано
«Годві» (1801). Мотив цей був підхоплений багатьма німецькими
поетами-романтиками. Поширився він і в інших країнах: Ж. де Нерваль та Г.
Аполлінер (Франція), О. Мандельштам (Росія). Але найяскравіше втілення він
отримав у Г. Гейне. Вірш «Не знаю, що стало зо мною...» (1824), покладений на
музику Фрідріхом Зільхером, став у Німеччині народною піснею.
Легенда про Лорелей (випереджувальне завдання для учня).
Дуже давно на
березі Рейну, що ніс свої бурхливі води між вузькими скелями, жив бідний
рибалка зі своєю красунею дочкою Лорелей. Вийде бувало дівчина на ґанок,
розпустить довге золоте волосся, заспіває чарівним голосом пісню – і здається,
що навіть сонце починає світити по-особливому. Багато юнаків із навколишніх сіл
сваталися до неї, але Лорелей покохала заможного рицаря і переїхала жити до
нього в замок. Та кохання чоловіка виявилося недовгим. Натерпівшись принижень,
Лорелей змушена була повернутися в маленьку хижку свого батька. Вона більше не
співала чудових пісень, а в її душі глибоко причаїлися біль і образа. І почали
люди говорити, що Лорелей стала відьмою, що вона приваблює чоловіків злими
чарами і зживає їх зі світу, щоб помститися за зраду рицаря.
Бесіда
ü
Як у творі відобразилося захоплення Гейне фольклором?
ü
У яких відомих вам фольклорних та літературних творах є образ русалки? Це
лихі чи добрі персонажі?
ü
Які художні засоби використав перекладач у творі?
ü
Деякі дослідники визначають жанр цього твору як баладу. А як ви вважаєте?
Відповідь аргументуйте.
Учитель. Як і в попередників, Лорелей у Гейне – втілення згубних
чарів кохання. Гейне переключив відомий мотив у глибинно ліричний план, у нього
він стає метафорою, що передає душевний стан поета, його відчуття, породжені
казковим образом.
V.
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. Робота в групах. (Кожна
група готує емблеми)
Завдання
1.Яким
змальовано кохання у віршах, які ми сьогодні розглянули?
Емлема
кохання у Г. Гейне – це червона троянда. А воно у поета палке, вічне,
нерозділене, розбите, нещасливе і водночас прекрасне, як ця троянда.
2.Якими
рисами наділений ліричний герой?
Ліричний герой Г. Гейне– це молода,
талановита людина, щира і відверта, закохана і нещаслива, символом якої є
розбите серце.
3. Літературна
вікторина « Перевір себе»
1.Головна тема збірки «Книга пісень». ( Трагічне нерозділене кохання ).
2.Жанр ,який використав поет в цій збірці. (Елегія )
3.Який загальний настрій його
поезій . ( Сумний , меланхолійний ).
4. В якого поета є збірка з
такою ж назвою ? ( Петрарка )
5. Кому присвячував свої вірші
про кохання Гейне ? ( кузинам Амалії та Терезі ).
6.Кому присвячував свої вірші
про кохання Петрарка ( Лаурі )
7. Чому життя Гейне можна
назвати подвигом ? ( Не дивлячись на хворобу , прожував працювати ).
Заключне слово вчителя. Отже, «Книга пісень» Г. Гейне —
це лірична сповідь закоханого нещасливого героя, який страждає не лише від нерозділених
почуттів, а й від недосконалості світу. У
його віршах відчутні фольклорні мотиви, що виражаються в народнопоетичних символах,
пісенності та мелодійності.
Інтерактивна вправа «Одне слово»
По черзі додайте по одному-два слова до
початого мною речення: «Г. Гейне у своїй поезії засвідчив себе як...
(геніальний лірик, знавець природи, майстер метафор.)».
VI.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: вивчити напам’ять поезії Г. Гейне. Індивідуальне:
підготувати повідомлення про особливості розвитку
англійського романтизму:
написати міні-твір
на тему «Ліричний герой поезії Г.Гейне»Фестиваль виконавської майстерності
«Поетичний камертон Ліни Костенко: патріотичні лейтмотиви»
(Учасники гуртка «Літературний калейдоскоп» березень 2019)
До зустрічі на стежинах професійного вдосконалення, у мандрівках методичних стихій, подорожами новими незвіданими технологіями, на маршрутах опанування Нової української школи! Дякую за шестиденний інтенсив, позитив, високу мотивацію та професійний підхід!
Навчання за програмою підвищення кваліфікації заступників директорів закладів загальної середньої освіти з навчальної роботи у початкових класах відповідно до Концепції "Нова українська школа" на базі опорного
закладу Скадовський
навчально-виховний комплекс
«Академічна гімназія» Скадовської міської ради міста Скадовська Херсонської області (03-08.12.2018)
Відкритий урок у 10 класі «Ренесанс в Англії.Здобутки й
представники. Вільям Шекспір. «Гамлет». Здобутки драматургії
В. Шекспіра.Філософські
та моральні проблеми в трагедії «Гамлет». Провідні мотиви твору»
Учасники гуртка
«Літературний калейдоскоп
» - переможці обласних заочних конкурсів літературних творів «Японія від періоду Нара до сьогодення»,
«Державні символи України – віддзеркалення української душі»
Комментариев нет:
Отправить комментарий